Musik jabłkowy? Żelazo samo się nie zrobi.

Musik jabłkowy? Żelazo samo się nie zrobi.

mgr Agata Fierek-Dziurla. Rozszerzanie diety niemowląt.

Kto nie korzystał z musików owocowych np. w tubkach, niech rzuci kamieniem. Tubki zawsze towarzyszyły mi podczas wakacji i całodniowych wycieczek. Niejednokrotnie tubka z musem czy słoiczek uratowały nam skórę. To jest coś, co z reguły dziecko chętnie zje, nie wymaga szczególnych warunków sanitarnych i Twojego zaangażowania. Dorwie Cię grypa albo SARS-CoV-2 i opadasz z sił? Musik jabłkowy w tubce przyjdzie z pomocą i załatwi sprawę nagłego głodu Twojego niemowlaka. 

Skoro wszyscy z niego korzystamy i ma on swoje ewidentne zalety, to o co właściwie chodzi? Jak zwykle, albo jak zazwyczaj, chodzi o ilość. Przy ocenie tego produktu w zakresie wartości odżywczych i zdrowotności, to jego ilość w codziennej diecie będzie najważniejszym determinantem. 

Co to oznacza w praktyce? Jeśli tubka wjeżdża raz albo dwa razy w tygodniu, to wszystko gra. Gorzej jeżeli musik owocowy wjeżdża na śniadanko, podczas spaceru i na podwieczorek każdego dnia.

Zastanówmy się czego potrzebuje Twój 9 miesięczny niemowlak. Oczywiście potrzebuje energii w postaci kilokalorii (kcal). Mus jabłkowy ma 50 kcal/100 g i jest to niska gęstość kaloryczna. Tym się Twoje niemowlę nie naje! Szacuje się, że pokarm, który podajesz swojemu dziecku powinien mieć przynajmniej 76 kcal/100 g. Czyli minimum tyle co kobiece mleko. To może wyjaśniać dlaczego po 1 tubce Twój maluch prosi o kolejną.

Dobowo 9 miesięczne niemowlę może potrzebować około 700 kcal. Zakładam, że przynajmniej w 50% zaspokaja to zapotrzebowanie z mleka (mleka mamy i/lub mleka modyfikowanego, około 500 ml). Zapewnia to jedynie 350 kcal, wówczas z pokarmów uzupełniających potrzebuje jeszcze kolejnych 350 kcal. 3 tubki  z musem po 100 g  to 3 x 50 kcal = 150 kcal. Z jednej strony to za mało, z drugiej strony to za dużo. 

Jak się okazuje, według rekomendacji, niemowlak po 6 miesiącu, w pierwszym roku życia, powinien dostać codziennie 11 mg żelaza. Podając mu mleko i mus jabłkowy zapewniliśmy zaledwie 1,40 mg żelaza. Wygląda na to, że nasz niemowlak potrzebuje jeszcze 350 kcal, które muszą zawierać sporą ilość tego pierwiastka. Teraz w 350 kcal dobrze byłoby zmieścić 9,60 mg żelaza. 

Mięso i jaja są dobrym źródłem żelaza. Jednak ilość tych produktów, którą trzeba by podać maluchowi, by zrealizować zapotrzebowanie na żelazo wprowadzi jednocześnie bardzo dużo nadmiarowego białka, które obciąży organizm dziecka. W związku z tym nie poleca się podawania dużych porcji tych produktów naprzemiennie. Masz jeszcze do dyspozycji natkę pietruszki, z której możesz zrobić pesto albo ziemniaki gotowane w skórce – czyli moje lokalne, poznańskie pyry w mundurkach. Można je zmiksować w blenderze z natką pietruszki, dodać trochę oleju i pocisk żelazowy wystrzelony! 🙂 

W takim razie dzisiaj pyry z pietruszką, jutro mięso, pojutrze jajko, ale co dalej? Dobrze byłoby jednak zaproponować większą różnorodność. Zamiast jabłka, czy też zamiast jabłka i 2 % malin, wybierz całe owoce: malinki, truskawki i mandarynki… Na obiad zaserwuj na przykład kaszę z rybą i brokułami, paprykę i soczewicę… Jeśli dziecko nie dostanie dużych ilości musu jabłkowego, to będzie miało w brzuszku miejsce na komosę ryżową, płatki owsiane lub płatki innych zbóż. Podawaj amarantus, kaszę jaglaną, kaszę gryczaną, chleb żytni czy chleb orkiszowy. Wypróbuj fasolę, soczewicę, ciecierzycę, groszek zielony i fasolkę szparagową. Zaserwuj szpinak, szparagi, buraki, kapustę, brukselkę czy awokado. Jeśli nie ma szczególnych przeciwskazań i zaleceń lekarza, to te wszystkie produkty są właśnie pożądane w diecie Twojego dziecka. Podawanie ich dziecku w pierwszym roku życia, to zapoznawanie niemowlaka z produktami, które dobrze byłoby aby znał. Będzie to ważne szczególnie w okresie neofobicznym. Może to spowodować, że Twój maluch będzie po nie chętniej sięgał w kolejnych okresach rozwojowych swojego życia. 

Mus jabłkowy podawany sporadycznie może stanowić element diety Twojego dziecka. Warto mieć jednak na uwadze, że do zrealizowania zapotrzebowania na żelazo za bardzo się nie przyczyni.

Kategorie:

Kategorie: