Gdzie szukać pomocy: psychiatra, psycholog, psychoterapeuta.
W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym pojawia się myśl CHYBA POTRZEBUJĘ POMOCY. Często brakuje nam zasobów bądź narzędzi do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, negatywne myśli nie chcą odpuścić, uważamy, że nic nam w życiu nie wychodzi albo coś, co kiedyś sprawiało nam radość – zwyczajnie przestaje nas cieszyć. Warto na wstępie zaznaczyć, że szukanie pomocy u specjalistów nie jest niczym złym! Kiedy boli nas kolano – umawiamy wizytę u ortopedy, kiedy mamy problemy ze wzrokiem – wybieramy okulistę a więc normalne jest to, że kiedy coś nas martwi, niepokoi lub z czymś sobie nie radzimy (np. nadmiernym stresem lub nieustającym smutkiem) sięgamy po pomoc osób, które zajmują się ludzką psychiką.
Do kogo zatem się udać aby otrzymać pomoc? Czym się różni psycholog od psychiatry i psychoterapeuty? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty? O tym przeczytacie poniżej.
Psychiatra to lekarz, którego specjalizacją jest właśnie psychiatria. Oznacza to, że osoba ta ukończyła 6-letnie studia medyczne a także odbyła ok. 5-letni staż specjalizacyjny na psychiatrii, który zakończony jest egzaminem.
Czym zajmuje się psychiatra? Głównie wykrywaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób psychicznych. To właśnie psychiatra decyduję czy warto przepisać leki (farmakoterapia) czy skierować pacjenta do psychologa bądź psychoterapeuty w celu rozpoczęcia terapii. W niektórych przypadkach pacjent może także dostać skierowanie na oddział psychiatryczny. Psychiatra może również w razie potrzeby wystawić L4. Aby umówić się na wizytę NFZ nie jest potrzebne skierowanie.
Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie i obroniła pracę dyplomową. Zajmuję się głównie diagnozowaniem oraz poradnictwem związanym z problemami życia codziennego a także wsparciem w trudnych sytuacjach. Może wydawać zaświadczenia i orzeczenia psychologiczne. W swojej pracy często wykorzystuje testy psychologiczne. Psycholog nie może przepisywać leków ani wystawiać L4. Aby umówić się na wizytę NFZ potrzebne jest skierowanie.
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia magisterskie społeczne, humanistyczne lub medyczne a także ukończyła (lub jest w trakcie) wybraną przez siebie szkołę psychoterapii, która spełnia standardy Polskiej Rady Psychoterapii. Psychoterapeuta nie musi więc być psychologiem czy psychiatrą, jednak jest to dodatkowy atut. Psychoterapeuta zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką zaburzeń psychicznych. Za pomocą technik i metod poznanych podczas szkoły psychoterapii wraz z pacjentem ustala plan/proces terapii podczas którego wspólnie zajmują się rozwiązywaniem trudności pacjenta. Terapia może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat w zależności od potrzeb pacjenta oraz nurtu wykorzystywanego przez terapeutę. Psychoterapeuta nie przepisuję leków ani nie wystawia zwolnienia L4. Aby skorzystać z jego pomocy na NFZ potrzebne jest skierowanie.
Jeśli masz wątpliwości którego specjalistę wybrać lub czekasz na odległy termin wizyty a czujesz, że potrzebujesz natychmiastowej pomocy – napisz do nas poprzez formularz kontaktowy i opisz swój problem. Skontaktuję się z Tobą któryś z naszych specjalistów i zrobi wszystko, co w jego mocy aby Ci pomóc.
Kategorie: Bez kategorii
Kategorie: Bez kategorii